Rýchle kontakty

Pridajte sa k množstvu spokojných zákazníkov v oblasti stavebníctva a kontaktujte nás.

 

icon_widget_image VIAKORP, s.r.o.,       Nad mlynom 10388/1  960 01 Zvolen icon_widget_image office@viakorp.sk
Ján Mohyla icon_widget_image + (421) 948 765 293 icon_widget_image betonaren@viabeton.sk
icon_widget_image Pondelok-Piatok: 7:00 do 16:30; Sobota: 7:00 do 12:00 icon_widget_image + (421) 940 999 369 icon_widget_image obchod@stavebninysts.sk icon_widget_image info@stavebninysts.sk Vedúci predajne: Martin Babiak icon_widget_image + (421) 948 900 411
  /  Pozemné staviteľstvo   /  Na čo nezabudnúť pri kalkulácii stavby domu?

Na čo nezabudnúť pri kalkulácii stavby domu?

Ako si predstavujete vaše vysnívané bývanie? Chcete mať svoje súkromie, vonkajší priestor na oddych a zábavu, niečo ,,na mieru prispôsobené“ vášmu štýlu a nárokom? Potom vám nič iné nezostáva, len pustiť sa do stavby rodinného domu. Tento proces však býva zložitý, vyžaduje si veľa plánovania a prípravy. Skôr, ako začnete, uistite sa, že viete, čo všetko taká výstavba zahŕňa.

Výber správnej stavebnej firmy a nastavenie rozpočtu

Ak už máte vyhliadnutý pozemok a v hlave aj základnú predstavu o objekte (dispozíciu  a tvar domu, počet izieb, dom s garážou alebo bez), musíte si zaobstarať dostatočný obnos financií. Vyčíslenie prekonzultujte s vybranou stavebnou firmou. Tak si stanovíte budget. Vždy rátajte aj s možným navýšením nákladov v určitých prípadoch. Nájsť spoločnosť, ktorá má dlhoročné skúsenosti a spolupracuje s kvalifikovanými architektmi, stavbármi a dodávateľmi, je ,,kľúčom“ k hladšiemu priebehu celej výstavby a v konečnom dôsledku aj k ušetrenie peňazí za prípadné opravy a ,,prešlapy“ pofidérnych realizátorov.

Konkrétne úkony na výstavbe krok za krokom

Proces samotnej výstavby môžeme rozdeliť do dvoch častí: konštrukcia ,,hrubej stavby“  a ,,dokončovacie práce“. Pri kalkulácii rozpočtu sa pri jednotlivých pracovných úkonoch okrem materiálových nákladov započítavajú aj mzdové náklady. Snažte sa mať čo najkratšie prestoje a s dotyčnými odkomunikujte rôzne zmeny v projektovej dokumentácii hneď na začiatku.

  1. Príprava staveniska: zahŕňa vyčistenie staveniska, vyrovnanie terénu a inštaláciu drenážnych systémov alebo záchytných priekop.
    • Odporúčame vybrať pozemok so stabilnejším podložímnie vo svahovitom teréne. Tam môžu úpravy pre položenie základov zvýšiť rozpočet aj o niekoľko tisíc eur.
  1. Výkopové práce a položenie základov: ide o kopanie základových pásov, liatie betónu, prípadne aplikovanie železných výstuží a stavbu obvodových múrov.
    • Pamätajte, že čím jednoduchšia hrubá stavba bez ,,výčnelkov a výrezov“, tým lacnejšie pre vás.
  1. Stavba nadstavby: ide o stavbu podlahy, stien, uloženie stropu pomocou strešných nosníkov.
    • Kvalita základných konštrukčných materiálov je alfa-omegou pre dlhoročné bezstarostné bývanie. Určite sa zamyslite aj nad materiálmi, ktoré sú energeticky úspornejšie a vy tak budete ,,oslobodení“ od vysokých cien za vykurovanie či chladenie.
  1. Konštrukcia strechy: zahŕňa inštaláciu nosnej konštrukcie, latovanie, kladenie krytín, montáž odkvapov
    • Vhodný sklon a materiály na streche môžu dopomôcť k tomu, aby nedochádzalo k zatekaniu či kondenzácii pár, ale aj k potrebnému odvetrávaniu. Inak sa naruší ,,funkčnosť“, čo povedie k ďalším výdavkom.
  1. Vonkajšie a vnútorné vybavenie: zahŕňa inštaláciu okien, hlavných vchodových dveríriešenie vonkajšej fasády (zarovnávanie, náter, omietka) ako aj vedenie elektrických a vodovodných potrubí.
    • Pri obkladoch domu (keďže ide o veľkú plochu) môže aj pár eur na m2 spraviť veľký rozdiel v cene. Drahšie bývajú prírodné materiály ako drevo či kameň.
    • Pri rozmiestnení izieb viete ušetriť napr. na rozvodoch, jednou z možností je, ak dáte kuchyňu vedľa kúpeľne.
  1. Príprava stropov: ide o inštaláciu izolácie a sadrokartónu na stropy.
    • Zateplenie stropu prináša výhody napr. v udržiavaní chladu v letných mesiacoch, zabránení úniku tepla v zime, v prevencii pred vznikom plesní a vlhkých rohov.
  1. Dokončenie vonkajších prác: napr. príjazdových ciest či chodníkov.
  2. Interiérové úpravy: zahŕňajú inštaláciu soklových dosiek, obkladov, parkiet, vnútorných dverí, maľovanie stienmontáž vybavenia interiéru
    • Tu záleží len na vás, koľko plánujete investovať do dizajnu. Samozrejme, kvalitné materiály sú drahšie, ale dlhšie vydržia. Otázkou je, či vás štýl ,,vnútrajška“ v priebehu rokov ,,nezunuje“ a nebudete ho chcieť vymeniť za iný.

 

  1. Dokončenie terénnych úprav, napr. kladenie trávnika alebo výsadba stromov v záhrade.

Celý proces je zavŕšený kolaudáciou. Až po vydaní kolaudačného rozhodnutia stavebným úradom môžete využívať nehnuteľnosť naplno. Aj keď možno staviate aktuálne svoj vysnívaný dom, je dôležité mať na pamäti hodnotu opätovného predaja. Postavte dom, ktorý osloví široké spektrum kupujúcich pre prípad, ak sa ho niekedy rozhodnete predať.